Azərbaycanda dövlət sektorunda özəl sektordan daha çox işçi var
İqtisadiyyatın dövlət sektorunda 901,1 min nəfər, qeyri-dövlət sektorunda isə 833,1 min nəfər muzdla çalışır.2023-cü il iyunun 1-i vəziyyətinə ilkin məlumatlara əsasən iqtisadi fəal əhalinin sayı 5 milyon 213,1 min nəfər olmuş, onlardan 4 milyon 920,6 min nəfərini məşğul əhali, 292,5 min nəfərini (5,6%-ni) işsiz əhali təşkil edib.
Marja.az Dövlət Statistika Komitəsinə istinadən xəbər verir ki,cari il mayın 1-i vəziyyətinə muzdla çalışan işçilərin sayı 1 milyon 734,2 min nəfər, o cümlədən iqtisadiyyatın dövlət sektorunda 901,1 min nəfər, qeyri-dövlət sektorunda isə 833,1 min nəfər təşkil etmişdir.
İqtisadiyyatın neft-qaz sektorunda 31,8 min nəfər, qeyri neft-qaz sektorunda isə 1702,4 min nəfər çalışmışdır.
2023-cü il iyun ayının 1-i vəziyyətinə Dövlət Məşğulluq Agentliyinin yerli qurumlarında qeydiyyata alınmış işsiz şəxslərin sayı 250,1 min nəfər olmuş, onların 32,5 faizini qadınlar təşkil etmişdir. İşsizlikdən sığorta ödənişinin orta aylıq məbləği 402,6 manat olmuşdur.