Əkin sahələri üzrə sığorta ödənişlərində rekord artım – 4,4 MİLYON MANATI KEÇDİ
Azərbaycanda aqrar sığorta ödənişlərində rekord göstərici qeydə alınıb.
Aqrar Sığorta Fondun 2025-ci ilin yanvar-iyun aylarında həyata keçirilən sığorta ödənişlərini açıqlayıb.
Fondun məlumatına görə, ilin ilk 6 ayında müxtəlif hadisələrdən zərər çəkmiş fermer və təsərrüfatlara ümumilikdə 4 milyon 435 min manat aqrar sığorta ödənişi həyata keçirilib.
Ötən ilin eyni dövrünə nisbətən ümumi sığorta ödənişlərində 55%, əkin sahələri üzrə sığorta ödənişlərində isə təqribən 2 dəfə artım baş verib.
Xatırladaq ki, 2024-cü ilin eyni dövründə ölkədə 2 milyon 864 min manat sığorta ödənişi həyata keçirilmişdi.
Fondun məlumatına görə, 2025-ci ilin yanvar-iyun aylarında həyata keçirilən 4 milyon 435 min manat sığorta ödənişindən 4 milyon 246 min manat əkin sahələri üzrə, 189 min manat sığorta ödənişi isə heyvandarlıq təsərrüfatları üzrə həyata keçirilib.
Təqribən 17 min hektar əkin sahəsində baş verən hadisələrə görə aqrar sığorta ödənişləri ötən illə müqayisədə 90% artaraq indiyəədək ən yüksək həddə çatıb. Xatırladaq ki, 2024-cü ilin ilk yarım ilində, əkin sahələri üzrə 2,2 milyon manat sığorta ödənişi edilmişdi.
Fondun məlumatına görə, ilk yarım ildə ən böyük sığorta ödənişləri buğda-arpa (2,5 milyon manat), pambıq (577 min manat), qarğıdalı (447 min manat), günəbaxan (196 min manat) və tütün bitkiləri (174 min manat) üzrə həyata keçirilib. Bundan başqa, ilk yarım ildə meyvə bağları üzrə 170 min manata yaxın sığorta ödənişi edilib.
Yanvar-iyun aylarında ən çox sığorta ödənişi həyata keçirilən rayonlar arasında Füzuli (645,5 min manat), Ağcabədi (607,4 min manat), Tovuz (322 min manat), Tərtər (301 min manat) və
Ağsu (273 min manat) və başqalarını qeyd etmək mümkündür.