Rusiyanın məhdudiyyətləri fonunda neft bahalaşıb
Neft qiymətləri, Ukraynanın Rusiyanın enerji infrastrukturuna hücumlarının Moskvanı yanacaq ixracına məhdudiyyət qoymağa və xam neft hasilatını azaltmağa məcbur etməsi ilə iyunun əvvəlindən bəri ən kəskin artıma doğru irəliləyib.
Marja xəbər verir ki, Brent markalı neft fyuçersləri 0,2% bahalaşaraq 69,57 dollara, ABŞ-ın WTI markalı xam nefti isə 0,4% artaraq bir barel üçün 65,21 dollara yüksəlib.
Hər iki göstərici həftə ərzində 4%-dən çox dəyər qazanaraq, 13 iyun həftəsindən bəri ən böyük həftəlik artımı qeydə alıb.
IG analitiki Toni Sycamore bildirib: “Qiymət artımını Ukraynanın Rusiyanın neft infrastrukturuna pilotsuz uçuş aparatları ilə hücumları, NATO-nun hava məkanının pozulmasına qarşı cavab verməyə hazır olduğu barədə xəbərdarlığı və Rusiyanın kritik yanacaq ixracını dayandırmaq addımı dəstəkləyir.”
Rusiya Baş nazirinin müavini Aleksandr Novak cümə axşamı açıqlamasında ölkənin ilin sonuna qədər dizel ixracına qismən qadağa tətbiq edəcəyini, benzin ixracına qoyulan mövcud qadağanı isə uzadacağını bildirib.