"SOCAR və "Özbəkneftqaz" neft emalı zavodu inşa edə bilər
"SOCAR və "Özbəkneftqaz" Özbəkistanda neft emalı zavodu inşa edə bilər"
Bunu Özbəkistanın energetika naziri Jurabek Mirzamahmudov müsahibəsində cari təşəbbüslər, birgə iri investisiya layihələri və enerji sahəsində əməkdaşlıq perspektivləri barədə danışarkən bildirib.
- Yaxın zamanda Özbəkistanın Energetika Nazirliyi, SOCAR və "Özbəkneftqaz" Ustyurt rayonu üzrə Hasilatın Pay Bölgüsü Sazişini (HPBS) imzalayıblar. Geoloji kəşfiyyat işlərinə nə vaxt başlanacaq və tərəflərin bu layihədə payları necədir?
- Bu, daha əvvəl əsasən qaz hasil edilən bölgədə ən perspektivli istiqamətlərdən biridir. SOCAR bütün mövcud materialları araşdırdıqdan sonra neft ehtiyatlarının kəşfiyyatına maraq göstərib. İmzalanmış HPBS çərçivəsində artıq operator yaradılıb. İndi operator müqavilə üzrə bütün zəruri danışıqlara başlayıb.
Qarşımızda iddialı bir vəzifə dayanır - işlərin başlanmasını sürətləndirmək. Artıq cari ilin sonuna qədər 3 000 paqon kilometrdən çox həcmdə seysmik kəşfiyyat işlərinin həyata keçirilməsinə başlamaq nəzərdə tutulur. Bu işlərin nəticələrinə əsasən ilk quyunu qazmağı planlaşdırırıq.
Pay bölgüsü standartdır – 50 % dövlətə və 50 % investorlara məxsusdur. İnvestorlar qismində SOCAR və "Özbəkneftqaz" çıxış edir. BP şirkəti layihəyə maraq göstərib, onunla ilkin danışıqlar aparılır. Bütün kommersiya şərtləri - hasilatın bölgüsü, vergitutma və s. sazişdə qeyd olunub.
- Yol xəritəsində geoloji kəşfiyyatın başlanğıcından mümkün ilk hasilata qədər hansı vaxt çərçivələri müəyyən edilib?
- İlk üç il üçün seysmik kəşfiyyat, qazma və ilkin nəticələrin əldə edilməsi planlaşdırılıb. İlk hasilatı əldə etmək üçün lazımi infrastrukturun tikintisi nəzərə alınmaqla üç ildən beş ilə qədər vaxt tələb olunacaq.
- Bu bloklarda əvvəllər geoloji və ya seysmik kəşfiyyat işləri aparılıb? Arxiv məlumatları SOCAR-a təqdim olunub?
- Bu sahələrdə birbaşa qazma işləri aparılmayıb, lakin qonşu ərazilərdə həyata keçirilib. SOCAR bizim təqdim etdiyimiz tarixi məlumatları öyrəndikdən sonra layihədə iştirak etmək qərarına gəlib. Texnologiyalar əhəmiyyətli dərəcədə irəliləyib. Əgər ötən əsrin 70-ci illərdə Ustyurt regionunda böyük kəşflər gözlənilmirdisə, indi müasir interpretasiya metodları yüksək potensial göstərib. Bu, digər analitik şirkətlərin də tədqiqat nəticələri ilə təsdiqlənir.
- Layihəyə ümumi investisiya məbləği 2 milyard ABŞ dolları olaraq qiymətləndirilir. Neft və qaz ehtiyatları ilə bağlı ilkin qiymətləndirmələr varmı?
- Mən tələsmək istəməzdim, çünki bu məlumatlar HPBS-nin kommersiya hissəsinə aiddir. Lakin ilk növbədə SOCAR-ın mütəxəssisləri neftlə bağlı yaxşı göstəricilər proqnozlaşdırırlar. Proqnozlar təsdiqlənərsə, biz paralel olaraq neft emalı zavodunun (NEZ) tikintisi üzrə işlərə başlayacağıq.
- Layihəni ilk mərhələdə hansı şirkət maliyyələşdirir?
- Əksər HPBS-lərdə olduğu kimi maliyyələşdirmə investorlar konsorsiumu - SOCAR və "Özbəkneftqaz" tərəfindən təmin edilir. Eyni zamanda, artıq qeyd etdiyim kimi SOCAR-ın tarixən yaxşı münasibətlər qurduğu BP şirkətinin iştirakı da nəzərdən keçirilir.
- Azərbaycan şirkətlərinin iştirakı ilə neft və qazın emalı, həmçinin neft-kimya məhsullarının istehsalının lokallaşdırılması imkanı nəzərdən keçirilirmi?
- Bəli, şübhəsiz. Neft ehtiyatları təsdiqləndiyi təqdirdə, növbəti mərhələ neft emalı zavodunun tikilməsi olacaq. Bundan əlavə, aşağı tonnajlı kimya layihələri fəal şəkildə işlənib hazırlanır. Biz SOCAR və digər tərəfdaşlarla əməkdaşlığa açığıq.