"Dəmir Bank" prosesi tam fərqli olacaq
Sığortasız əmanətlərin növbəlilik prinsipinə əsasən qaytarılmasına baxılacaq.
“Dəmir Bank"ın bütün əməkdaşları hesablanmış əməkhaqlarını və digər ödənişləri Yeni il bayramınadək alacaqlar. Bu barədə "Marja"ya "Dəmir Bank"dakı etibarlı mənbəsi bildirib.
“Marja”nın adının açıqlanmasını istəməyən mənbələrindən əldə etdiyi məlumata görə, hazırda Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasının əməkdaşları "Dəmir Bank"da müştəriləri qəbul edərək, onların suallarını cavablandırırlar.
Qeyd edilir ki, bir bankın bağlanmasının insanlarda narahatlıq yaratdığı nəzərə alınaraq, Palatan bu məsələyə xüsusi diqqət yetirir. Mümkün ən qısa zamanda qorunan (sığortalı) əmanətlər qaytarılacaq, qorunmayan (sığortasız) əmanətlərin isə növbəlilik prinsipi əsasında qaytarılması məsələsinə baxılır.
Verilən məlumata görə, Palata və Əmanətlərin Sığortalanması Fondu gərgin rejimdə işləyir. Mümkün ən qısa zamanda (Yanvar ayının əvvəlindən başlayaraq nəzərdə tutulub) qorunan əmanələrin qaytarılması prosesinə start veriləcək. Eyni zamada, qorumayan əmanətlərin də növbəlilik prinsipi ilə qaytarılmasına baxılacaq. "Dəmir Bank"ın iflası, əmanətlərin qaytarılması və ləğvi prosesləri əvvəl bağlanmış banklardan tam fərqli olacaqdır. Proseslər, operativ və şəffaf aparılması ilə yadda qalacaqdır. “Dəmir Bank”ın heç bir müştərisinin narazı qalmaması qarşıya məqsəd qoyulub.
Əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, "Dəmir Bank"ın depozit seyfləri xidmətindən istifadə edən müştərilər Banka yaxınlaşaraq seyflərdəki saxlanclarını götürə bilərlər.