Morgan Stanley: Bitcoin-un həqiqi dəyəri sıfır ola bilər
Qlobal bank "Morgan Stanley"in analitiki James Faucette, dərc olunan bir müştəri hesabatında, Bitcoin-un həqiqi dəyərinin əslində sıfır ola biləcəyini qeyd edib.
"Marja" xəbər verir ki, "Bitcoin Decrypted" adlı hesabatda Bitcoin-un pul vahidi və bir yığım vasitəsi (qızıl, gümüş kimi) olmadığı qeyd edilib.
Faucette qeyd edib:
-Bitcoin, pul vahidi kimi qiymətləndirilə bilinməz, çünki hər hansı bir faiz söz mövzusu deyil.
-Bitcoin qızıl deyil, çünki real həyatda istifadə edilmir. Əsl qızıl elektronikada və zinət əşyalarının hazırlanmasında istifadə olunur.
-Bitcoin-un son 30 gündə orta hesabla gündəlik əməliyyat həcmi 3 milyard dollar səviyyəsində olub; Valyuta bazarının gündəlik həcmi isə 5.4 trilyon dollardır.
-Bitcoin ilə təxmini gündəlik alış həcmi 300 milyon (Visa-da 17 milyard dollar) dollardan daha azdır.
Faucette-ə görə bütün bu faktorlar Bitcoin-in "virtual olaraq qəbul olunmadığına" işarə edir.
Aşağıdakı qrafikdə Bitcoin-un ən böyük 500 e-ticaret şirkətlərinin neçəsində qəbul olunduğu göstərilir. Qrafikə diqqəti çəkən Faucette, "Əgər heç kim bu ödəmə texnologiyasını qəbul etməzsə, o halda dəyəri sıfır olacaqdır",- deyib.
Qeyd edək ki, Bitcoin-i qəbul edən şirkətlərin sayı azalıb.