Vətəndaşların ucuz mənzil alması üçün milyonlar ayrılır
Azərbaycanın 2018-ci il dövlət büdcəsindən əhalinin mənzilə olan tələbatının ödənilməsi və vətəndaşların güzəştli şərtlərlə mənzil əldə etməsi üçün 150 mln. manat ayrılacaq.
Bu barədə “Azərbaycan Respublikasının 2018-ci il dövlət büdcəsi haqqında” qanunun tətbiqi ilə bağlı bir sıra məsələlər barədə Azərbaycan Prezidentinin fərmanına istinadən xəbər verir.
Beləliklə, gələn ilin büdcəsində bu istiqamətdə ayrılan xərclər dəyişməz qalacaq. Belə ki, 2017-ci ilin dəyişdirilmiş-dəqiqləşdirilmiş büdcəsində əhalinin mənzilə olan tələbatının ödənilməsi və vətəndaşların güzəştli şərtlərlə mənzil əldə etməsi xərcləri həmin ilin ilkin təsdiqlənmiş büdcəsi ilə müqayisədə 50% artırılaraq 150 mln. manata çatdırılmışdı.
Qeyd edək ki, parlamentdə müzakirə olunan 2018-ci ilin ilkin büdcə layihəsinə əsasən, Azərbaycanın 2018-ci il dövlət büdcəsində əhalinin mənzilə olan tələbatının ödənilməsi, vətəndaşların güzəştli şərtlərlə mənzil əldə etməsi və sosial ipoteka kimi xərclərə 250 mln. manatın ayrılması nəzərdə tutulurdu.