Elektrikli avtomobillərin mənzilləri artır
Elektrikli avtomobillərin mənzilləri artır. Yəni, avtomobillər bir dəfə enerji yığmaqla daha uzun məsafə qət edə bilirlər.
"Marja" xəbər verir ki, 6 il əvvəl bazarda yalnız üç model var idi və orta hesabla mənzil 117 km idi. ABŞ-ın Enerji Departamentinin hesabatına görə, bu rəqəm indilərdə 183 km-ə çatıb. Bir başqa ifadə ilə altı ildə orta hesabla mənzillərdə 56 faiz artım baş verib.
Ən aşağı mənzilə malik avtomobil 65 km ilə Smart Fortwo, ən yüksək mənzilə sahib olan isə 530 km ilə Tesla Model S avtomobilidir.
Əslində elektromobillərin mənzillərinin bundan sonra sürətlə uzanacağını təxmin etmək üçün kahin olmağa ehtiyac yoxdur. Son dövrdə bazara çıxan maşınların çoxu 300-500 km arasında mənzil vəd edir. Bundan başqa, batareya texnologiyası üzərində işlər də sürətlə davam edir. Beləliklə, yaxın zamanda orta hesabla mənzillərdə çox daha yüksək rəqəmləri görmək mümkün olacaqdır.