“TuranBank” ardıcıl 3-cü ildə də zərərdə olduğunu açıqladı
“TuranBank” 2017-ci ili 725 min manat zərər ilə başa vurub.
“Marja” Bankın maliyyə hesabatlarına istinadən xəbər verir ki, ötən il Bankın faiz gəlirləri 29 milyon 479 min manat, qeyri-faiz gəlirləri isə 4 milyon 160 min manat təşkil edib.
2016-cı ildə 33 milyon 515 min manat faiz, 6 milyon 24 min manat qeyri-faiz gəliri əldə edən “TuranBank”, həmin ili 1 milyon 398 min manat zərər ilə başa vurmuşdu.
Bank 2015-cı ildə 1 milyon 132 min manat zərər açıqlamışdı.
2016-cı illə müqayisədə 2017-ci ildə gəlirlərdə azalma olduğu halda zərərin də azalması, Bankın 2016-cı illə müqayisədə ehtiyatlara daha az vəsait ayırması ilə bağlıdır. 2016-cı ildə ehtiyatlara 4 milyon 25 min manat ayırmış bank, 2017-ci ildə 1 milyon 148 min manat ayırıb.
Bu il yanvarın 1-nə “Turan Bank”ın cəmi aktivləri 477 milyon 316 min manat olub ki, bu da 2016-cı ilin sonu ilə müqayisədə 9,6% azdır. Aktivlərin 266 milyon 771 min manatını müştərilərə verilmiş kreditlər təşkil edib. 2017-ci ildə Bankın kredit portfeli 5,6% kiçilib.
KAPİTALI DA AZALIB
"TuranBank"ın cəmi balans kapitalı 2016-cı ildəki 59 milyon 235 min manatdan 58 milyon 970 min manata geriləyib.Bankın məcmu kapitalı isə 69 milyon 363 min manatdan 68 milyon 623 min manata düşüb.