Dünya 1900 dollara alır, Azərbaycan 2200 dollara sata bilər
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin icmallaşdırma və statistik təhlil şöbəsi tərəfindən Azərbaycandan cins heyvanların ixracı imkanları ilə bağlı araşdırma aparılmışdır.
Araşdırmada göstərilir ki, dünya üzrə hər il təqribən 1,1 milyard ABŞ dolları dəyərində cins heyvan ixracı həyata keçirilir. Müxtəlif mənbələrin araşdırması göstərir ki, ixrac olunan cins heyvanların böyük hissəsi «HolştinFriz» və «Simmental» növləridir.
Avropa ölkələri, ABŞ, Avstraliya, Yeni Zellandiya və Uruqvay dünya üzrə cins heyvanlar ixracının 90%-dən çox hissəsini həyata keçirirlər. Araşdırmada qeyd edilir ki, inkişaf etməkdə olan ölkələrdə cins heyvanların idxalına yüksək tələbat var. Ən böyük idxalatçılar qismində Çin və Türkiyə çıxış edir.
Qlobal bazarda cins heyvanların orta idxal qiyməti bir baş üçün təxminən 1900 ABŞ dollarıdır.
Azərbaycan dünyada ən çox cins heyvan idxal edən 15 ölkədən biri olmaqla yanaşı, 2016- cı ildən başlayaraq ölkəmiz az sayda da olsa cins heyvan ixracına başlamışdır. Yəni Azərbaycanın cins heyvan idxalçısından ixracatçısına çevrilməsi imkanları mövcuddur.
Hazırda Azərbaycandan cins heyvanlar Türkmənistana ixrac olunur və bir baş cins heyvanın təqribi ixrac qiyməti 2350 ABŞ dolları təşkil edir. Araşdırma zamanı aydın olmuşdur ki, qonşu və region ölkələrinə Azərbaycandan ixrac olunan cins heyvanlar üçün potensial bazarlar kimi baxa bilərik. Potensial ixrac bazarı kimi baxılan ölkələrdə orta idxal qiyməti, bir baş üçün 2200 ABŞ dolları təşkil edir