Azərbaycan banklarından bir ilk
Azərbaycanda ilk dəfə bütün bank maliyyə hesabatlarını 1 ay ərzində açıqlayıb.
“Marja”nın məlumatına görə, Azərbaycanın 30 bankı 2017-ci ilin yekunu üzrə maliyyə hesabatlarını 2018-ci ilin 31 Yanvar tarixinədək öz internet səhifələrində dərc ediblər.
İndiyədək banklar maliyyə hesabatlarını öz saytlarında gecikdirərək və ya yarımçıq şəkildə yerləşdirirdilər. Əvvəlki illərdə illik və ya rüblük hesabatların onlayn dərci 3 ayadək çəkirdi.
Ötən ildən başlayaraq bankların saytları vasitəsilə maliyyə göstəricilərini açıqlamaları yaxşılaşdı. Bu il isə, ilk dəfə bütün banklar 1 ay ərzində maliyyə hesabatlarını ictimaiyyətə açıqlayıblar. Bu nəticə, Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasının istəyi və tapşırıqları nəticəsində mümkün olmuşdur.
Eyni zamanda media, bankların, sığorta və digər şirkətlərin maliyyə göstəricilərini vaxtı-vaxtında ictimiyyətə çatdırmaq üçün böyük səy göstərir.