Ən böyük satınalma olaraq tarixə düşə bilər - 121 MİLYARDLIQ TƏKLİF
ABŞ-ın "Broadcom" şirkəti, yeni nəsil 5G texnologiyası sahəsində söz sahibi olmaq üçün "Qualcomm" şirkəti üçün etdiyi 105 milyard dollarlıq təklifini 121 milyard dollara qaldırıb.
"Broadcom Ltd"-nin verdiyi açıqlamaya görə, başda "Apple", "Samsung" və "LG" olmaqla bir çox markaya çip istehsal edən "Qualcomm" üçün hazırladığı təklifini yeniləyib.
Ötən ilin noyabr ayında 100 milyard dollarlıq təklif verən, sonra 105 milyard dollara qaldıran "Broadcom", təklifini 121 milyard dollar olaraq yeniləyib. "Qualcomm" şirkəti təklifi qəbul etdiyi təqdirdə 121 milyard dollarlıq bu satınalma texnologiya sahəsinin ən böyük satınalması olaraq tarixə düşəcəkdir.
"Marja" xəbər verir ki, açıqlamada təklifin son olduğu və hər bir "Qualcomm" səhmi üçün 60 dolları nağd, qalan 22 dolları "Broadcom" səhmlərindən ödənmək üzrə cəmi 82 dollarlıq paket təqdim olunduğu bildirilib.
Xəbərlərin ardından "Qualcomm"un səhmləri 2% dəyər itirərək 64.8 dolara düşüb, "Broadcom" səhmləri isə 1 faiz artımla 237.5 dollara çatıb.
"Qualcomm" tərəfindən verlən rəsmi açıqlamada təkliflə bağlı idarə heyətinin ətraflı qiymətləndirməsi başa çatmadan hər hansı bir şərh verilməyəcəyi bildirilib.
Satınalma reallaşarsa "Broadcom" və "Qualcomm" birliyi "Samsung" və "Intel"dən sonra çip istehsalçıları arasında 3-ci yeri tutacaq.