Şəmkirdə istixanaların sahəsi 1000 hektarı keçəcək
Şəmkir rayonunda istixanaların sahəsi 1000 hektarı keçəcək.
"Marja"nın məlumatına görə, Rayon icra hakimiyyətinin başçısı Alimpaşa Məmmədov bildirib ki, Şəmkirdə hər il bol məhsul götürülür və onların çoxu xarici bazarlara çıxarılır. Bu baxımdan istixanalar müstəsna əhəmiyyət kəsb edir. Hazırda bu istixanalar 923 hektar təşkil edir. Cari ildə daha 100 hektar istixana salınması planlaşdırılır.
Bu, təkcə ayrı-ayrı sahibkarların, onların ailə üzvlərinin kifayət qədər mənfəət götürməsi ilə yekunlaşmır. İstixanalar əlavə iş yerləridir, başqalarının da qazanc obyektləridir. Hazırda təkcə istixanalarda çalışanların sayı 5987 nəfərdir
111 MİN TON POMİDOR, 10 MİN TON XİYAR
2017-ci ildə Şəmkir rayonunda yerləşən istixanalarda 127 min 977 ton məhsul istehsal olunmuşdur.
İstehsal olunan məhsulların böyük hissəsi pomidorun payına düşür. Belə ki, Respublikamızın ən böyük istixanalarının yerləşdiyi Şəmkirdə 2017-ci ildə 111 min 342 ton pomidor, 10 min 220 ton xiyar istehsal olunub.
Bundan başqa fermerlər ötən il istixanalardan 5672 ton kartof, 724 ton göy-göyərti, 17 ton çiyələk toplayıblar.
9 MİN TON XURMA QƏBUL EDİB
Alimpaşa Məmmədov qeyd edib ki, Şəmkir Aqroparkın Loqistika Mərkəzi bu il artıq 9 min ton xurma qəbul etmiş, həmin məhsulun 4800 tonu xarici bazarlara göndərilmişdir. Hazırda Loqistika Mərkəzinin xidmətlərindən Şəmkirlə yanaşı, Gəncə, Tovuz, Göyçay, Goranboy, Samux və Tərtər fermerləri də istifadə edirlər.
Şəmkir Aqroparkın ardınca region üçün mühüm əhəmiyyətə malik olan yeni “Сeyrançöl” Aqroparkının yaradılması istiqamətində işlər görülür. Bu park üçün artıq xeyli texnika alınmış və ABŞ istehsalı olan 14 ədəd müxtəlif radiuslu müasir pilot suvarma aqreqatları və avadanlıqları quraşdırılmışdır. Keçən il 1000 hektar qarğıdalı və bu il 3000 hektar sahəyə Almaniyadan gətirilmiş yüksək məhsuldar buğda toxumu səpilmişdir.
Burada 8000 hektar torpaq sahəsində meliorativ tədbirlərin görülməsi, su, enerji və yol infrastrukturunun yaradılması üçün Azərbaycan Respublikası Prezidentinin və Nazirlər Kabinetinin müvafiq sərəncamlarına əsasən dövlət büdcəsinin dövlət əsaslı vəsait qoyuluşu hesabına 3,2 milyon manat vəsait ayrılmış, qısa müddət ərzində əraziyə su xətti çəkilmiş, su tutarları inşa olunmuş, elektrik yarımstansiyası və elektrik transformatoru quraşdırılmış, 145 kilometr yol təmir edilmişdir