Palata kredit İttifaqları və lizinq şirkətləri üçün təlim keçirir
Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatası (Palata) kredit İttifaqları və lizinq şirkətləri üçün Daşınar əmlakın yüklülüyünün dövlət reyestrinin (reyestr) iş mexanizmi və elektron portalının istifadəsi qaydaları üzrə təlim keçirilib.
Palatanın yaydığı məlumata görə, sözügedən təşkilatların 50 nəfərdən çox nümayəndənin iştirak etdiyi təlimdə reyestrin əsas iş prinsipi, yüklülüyün növləri və yüklülük predmeti, reyestrin maliyyə xidmətlərinin istehlakçıları üçün faydası barədə məlumat verilib.
Reyestrin üstünlükləri barədə danışılarkən bildirilib ki, daşınar əmlakın rəsmi reyestrlərində qeydiyyata alınan daşınar əşyalar və dövlət qeydiyyatına alınmalı olan qiymətli kağızlar istisna olmaqla, yüklülük predmetini istənilən daşınar əmlak, habelə hüquqlar və tələblər, o cümlədən gələcəkdə yüklülük sahibinin mülkiyyətində olacaq daşınar əmlak təşkil edə bilər. Reyestr vasitəsilə kredit almaq imkanlarının genişlənməsi, daşınar əmlakların təminata cəlb edilməsinin stimullaşdırılması, hər növ daşınar əmlakın yüklülüyünün mümkün edilməsi həyata keçiriləcəkdir.
Təlimdə iştirak edən qonaqlar təmsil etdikləri təşkilatlarda reyestrin istifadəsinin tətbiq edilməsi mərhələsində Palata ilə sıx əməkdaşlıq edəcəklərini bildiriblər.