Malların idxalı üçün verilən müddət uzadıla bilər - NAZİRLƏR KABİNETİNƏ MÜRACİƏT
Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatası “Azərbaycan Respublikasının rezident və qeyri-rezidentlərinin xarici valyuta əməliyyatlarının aparılması Qaydaları”na dəyişiklik edilməsi üçün Nazirlər Kabinetinə müraciət edib.
“Marja”nın əldə etdiyi məlumata görə, müraciət malların idxalı üçün verilən müddətin uzadılması ilə bağlıdır.
Qaydalara görə, idxal müqaviləsi üzrə ödəniş aparıldığı gündən 270 gün müddətində mallar ölkəyə idxal edilməlidir. Həmin müddət ərzində mallar idxal edilmədikdə qabaqcadan ödənilmiş məbləğ geri qaytarılmalıdır. Əks halda idxalçı cərimələnir.
Qaydaların sahibkarlara əngəl törətdiyini nəzərə alan Palata müddətin uzadılmasını təklif edir. Nazirlər Kabineti Palatanın müraciətini müsbət həll edərsə, sahibkarların cərimələnməsi riski azalar.
Qeyd edək ki, bundan əvvəl də Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasının müraciəti ilə müddət 180 gündən 270 günə artırılmışdı.
Qeyd edək ki, “Azərbaycan Respublikasının rezident və qeyri-rezidentlərinin xarici valyuta əməliyyatlarının aparılması Qaydaları” Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin qərarı ilə 2016-cı ilin Dekabr ayında təsdiq edilib.