"Finoko" BOKT-un xalis mənfəəti kəskin artıb
"Finoko" ASC bank olmayan kredit təşkilatı (BOKT) 2018-ci ili 481 min manat xalis mənfəətlə başa vurub.
BOKT-un maliyyə hesabatına görə, bu, 2017-ci ilə nisbətən 18,5 dəfə çoxdur.
Ötən il "Finoko"nun gəlirləri 3 milyon 418 min manat, o cümlədən faiz gəlirləri 2 milyon 842 min manat, qeyri-faiz gəlirləri 576 min manat təşkil edib. Təşkilatın cəmi faiz və qeyri faiz xərcləri isə 2 milyon 816 min manat, o cümlədən faiz xərcləri 1 milyon 447 min manat, qeyri-faiz xərcləri 1 milyon 369 min manat olub. Bundan başqa, xüsusi ehtiyatlara ayırmaları üzrə qənaəti 1 min manat, mənfəət vergisi ödəmələri isə 122 min manat təşkil edib.
Bu il yanvarın 1-nə "Finoko"nun aktivləri 23 milyon 665 min manat olub ki, bu da illik müqayisədə 70,9% çoxdur. Bunun 14 milyon 16 min manatı müştərilərə verilmiş xalis kreditlərdir. 2018-ci ildə BOKT-un kredit portfeli 23,8% böyüyüb.
Hesabat dövründə "Finoko"un öhdəlikləri 65,1% artaraq 20 milyon 440 min manata, balans kapitalı isə 2,2 dəfə artaraq 3 milyon 225 min manata çatıb.