Azərbaycanda biznes kreditlərində geriləmə başlayıb
2022-ci ilin 8 ayında (yanvar-avqust) Azərbaycanın bank sektorunun kredit portfeli 151,2 milyon manat artaraq 31 avqust 2022-ci il tarixində 18 milyard 638,6 milyon manata çatıb.
Marja.az Mərkəzi Banka istinadən xəbər verir ki, iyul ayı ilə müqayisədə avqust ayında biznes kreditləri 5 milyon manat azalaraq 10 milyard 492 milyon manata düşüb. İstehlak kreditləri 101,7 milyon manat artaraq 5 milyard 416.7 milyon manata, ipoteka kreditləri isə 54.6 milyon manat artaraq 2 milyard 730 milyon manata çatıb.
2022-ci ilin 8 ayı ərzində bank sektorunun cəmi kredit portfeli 1 milyard 979.5 milyon manat, o cümlədən biznes kreditləri 752 milyon manat, istehlak kreditləri 898,3 milyon manat, ipoteka kreditləri isə 329,3 milyon manat artıb.
Qeyd edək ki, iyun ayı ilə müqayisədə iyul ayında biznes kreditləri 15,3 milyon manat artaraq 10 milyard 497 milyon manata, istehlak kreditləri 125,2 milyon manat artaraq 5 milyard 315 milyon manata, ipoteka kreditləri isə 26.9 milyon manat artaraq 2 milyard 675.4 milyon manata çatmışdı.