“PAŞA Həyat Sığorta” şirkətinin xalis mənfəəti 2 dəfədən çox artıb
“PAŞA Həyat Sığorta” ASC Milli Mühasibat Uçotu Standartları əsasında hazırlanmış hesabatlarını dərc edib.
“PAŞA Həyat Sığorta” ASC 2022-ci ili 39 milyon 527 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Şirkət 2021-ci ili 17 milyon 714 min manat xalis mənfəət ilə başa vurmuşdu. Beləliklə, “PAŞA Həyat Sığorta”nın xalis mənfəəti 2021-ci illə müqayisədə 2022-ci ildə 21 milyon 813 min manat və ya 2,2 dəfə artıb.
Marja.az xəbər verir ki, 2022-ci ildə “PAŞA Həyat Sığorta”nın topladığı sğorta haqları 413 milyon 228 min manat, sığorta ödənişləri isə 215 milyon 366 min manat təşkil edib.
Ötən il “PAŞA Həyat Sığorta” 24 milyon 589 min manat investisiya gəlirləri də əldə edib.
2022-ci ildə “PAŞA Həyat Sığorta”nın cəmi əməliyyat gəlirləri 324 milyon 825 min manat, cəmi əməliyyat xərcləri 273 milyon 273 min manat olub. 2021-ci ildə Şirkətin cəmi əməliyyat gəlirləri 291 milyon 779 min manat, cəmi əməliyyat xərcləri 268 milyon 210 min manat təşkil etmişdi.
“PAŞA Həyat Sığorta” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti Azərbaycanın sığorta bazarının lideridir. Hal-hazırda şirkətin nizamnamə kapitalının həcmi 40 milyon 250 min manatdır.
“PAŞA Holding” şirkətlər qrupuna daxil olan “PAŞA Həyat Sığorta” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti 24.11.2010-cu il tarixdə Azərbaycan Respublikası Vergilər Nazirliyi tərəfindən dövlət qeydiyyatına alınaraq Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyinin 14.02.2011-ci il tarixli lisenziyası əsasında həyat sığortası sahəsi üzrə xidmətlərin həyata keçirilməsi istiqamətində fəaliyyət göstərir.
Qeyd edək ki, “PAŞA Həyat Sığorta” ASC Maliyyə Hesabatlarının Beynəlxalq Standartlarını (MHBS) əsasında da hazırlanmış maliyyə hesabatlarını dərc edib. MHBS hesabatına əsasən, “PAŞA Həyat Sığorta” şirkəti 2022-ci ili 26 milyon 117 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub.