“Meqa Həyat Sığorta”nın xalis mənfəəti 3 dəfədən çox artıb
“Meqa Həyat Sığorta” ASC 2022-ci ili 574 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub.Şirkət 2021-ci ili 182 min manat xalis mənfəət ilə başa vurmuşdu. Beləliklə, “Meqa Həyat Sığorta” xalis mənfəəti 2021-ci illə müqayisədə 2022-ci ildə 392 min manat və ya 3,1 dəfə artıb.
Marja.az xəbər verir ki, 2022-ci ildə “Meqa Həyat Sığorta” cəmi əməliyyat gəlirləri 2 milyon 230 min manat, cəmi əməliyyat xərcləri 1 milyon 513 min manat, əməliyyat mənfəəti 717 min manat təşkil edib. Ötən il Şirkətin hesabladığı sığorta haqları 2 milyon 402 min manat, sığorta ödənişləri isə 9 min 170 manat olub.
“Meqa Həyat” sığorta şirkəti 17.09.2019-cu il tarixində İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin Milli Gəlirlər Baş İdarəsinin Hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı idarəsi tərəfindən dövlət qeydiyyatına alınmışdır. 19.02.2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankı tərəfindən “Meqa Həyat Sığorta” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinə həyat sığortası üzrə sığorta fəaliyyəti göstərməyə icazə verən SF-0003 nömrəli lisenziya verilmişdir. “Meqa Həyat Sığorta” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin nizamnamə kapitalı 11 milyon manat təşkil edir və şirkətin təsisçisi 100% payla “Meqa Sığorta” ASC-dir.