Bank “BTB”-nin 5 milyonluq səhmlərini 1 investor əldə etdi
Bankın nizamnamə kapital 71 milyon 450 min manata yüksəlib.15 mart 2024-cü il tarixində Bakı Fond Birjasında Bank “BTB” ASC nin AZ1001009443 dövlət qeydiyyat nömrəli 5 milyon manat həcmində, adi adlı sənədsiz səhmlərinin abunə yazılışı üsulu ilə yerləşdirilməsi yekunlaşıb.
Birjanın yaydığı məlumata görə, abunə yazılışı zamanı anderrayterə 1 investor tərəfindən 1000 manat qiymətindən 1 sifariş təqdim edilmişdir.
Abunə yazılışı üzrə toplanmış sifarişlərin nominal qiymətlə ümumi məbləği 5 milyon manat, səhmlərin nominal qiymətlə yerləşdirilmiş həcmi də 5 milyon manat təşkil edib.
Yerləşdirmə üzrə anderrayter “Assist Finance İnvestisiya Şirkəti” ASC olub.
Xəbər verdiyimiz kimi, Bank “BTB” ASC-nin nizamnamə kapitalı 5 milyon manat artırılır. Bank hər birinin nominal dəyəri 1000 manat olan 5000 ədəd adi, adlı, sənədsiz səhmlər emissiya edib. Təklifin səbəbi Bankın gələcək inkişafı və artım planlarının icrası çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının müəyyən etdiyi minimum kapital tələblərinə cavab verməsi və dayanıqlı kapital mövqeyinin təmin olunmasıdır. Emissiya nəticəsində cəlb olunucaq vəsait Bankın fəaliyyətinin mühüm növlərindən biri olan kreditləşmədə istifadə olunacaq.
31 dekabr 2023-cü il tarixində Bank “BTB” ASC-nin nizamnamə kapitalı 66 milyon 450 min manat, lakin yığılmış 19 milyon 87 min manat zərər ilə əlaqədar olaraq cəmi kapital 47 milyon 363 min manat təşkil edib. 5 milyonluq yerləşdirmə ilə Bankın nizamnamə kapital 71 milyon 450 min manata yüksəlib.
Yerləşdirmədən öncə Bank “BTB” ASC-nin səhmdarları Mehdiyeva Nigar İsmayıl qızı (74.9872% ), Sadiq Rza İsmayıl oğlu (19.0128%) və Mahmudova Tükazban Ağa qızı (6%) olub.