"Xiaomi" birjada satılacaq - BÖYÜK İPO
Çinin aparıcı ağıllı telefon istehsalçılarından "Xiaomi", səhmlərinin ilkin kütləvi təklifi (İPO) üçün "Citic Securities", "Morgan Stanley" və "Goldman Sachs"a səlahiyyət verib.
"Marja" xəbər verir ki, "Xiaomi"nin ilin ən böyük texnologiya İPO-su olacağı gözlənilir.
İlin ikinci yarısında baş verməsi gözlənən ilkin kütləvi yerləşdirmədə "Xiaomi"nin bazar dəyərinin 100 milyard dollar ətrafında müəyyən olunacağı ehtimal edilir.
IPO NƏDİR?
İlkin Kütləvi Yerləşdirmə əlavə kapitalın cəlb edilməsi məqsədilə şirkətin qiymətli kağızlarının (səhmlərinin) ilk dəfə qeyri-məhdud sayda investora satılması prosesidir. Bu proses yalnız İnvestisiya Şirkətləri vasitəsilə fond birjasında həyata keçirilə bilər. İstər böyüməkdə olan gənc şirkətlər, istərsə də böyük və təcrübəli şirkətlər İlkin Kütləvi Yerləşdirmə etməklə əlavə maliyyə resursları cəlb edə bilərlər.
Açıq Səhmdar Cəmiyyətləri səhm və istiqrazlarını, Qapalı Səhmdar Cəmiyyətləri və Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətlər isə yalnız istiqrazlarını kütləvi şəkildə investorlara təklif edə bilər.