Kriptovalyutalara daha bir zərbə
Böyük Britaniyanın "Lloyds" Bankçılıq Qrupu kredit kartları vasitəsilə Bitcoin daxil olmaqla bütün virtual valyutaların alışının qadağan etdiyini bildirib.
"Marja"nın məlumatına görə, bankdan bildiriblər ki, qrupun iştirakı olan "Lloyds Bank", "Bank of Scotland", "Halifax" və MBNA müştərilərinin kredit kartları ilə virtual valyutalar satın alınmasına icazə verməyəcəklər.
Qadağanın bank qrupunun 8 milyon ədəd kredit kartını əhatə edəcəyi, hələlik bankomat kartlarını (debet kartları) əhatə etmədiyi bildirilib.
Açıqlamada, "Bank məhsullarımızı və prosedurlarımızı nəzərdən keçiririk. Bu qərarımız da bunun bir hissəsidir",- ifadələri istifadə edilib.
Britaniya polisindən daha əvvəl verlən açıqlamada kriptovalyutaların qeyri-qanuni fəaliyyətlərin maliyyələşdirilməsi üçün istifadə edildiyi bildirilmişdi.
ABŞ-ın iri bank təşkilatlarından JPMorgan Chase, Bank of America və Citigroup da kriptovalyutalardakı dəyişkənlik və risk səbəbilə müştərilərinin kredit kartları ilə kriptovalyuta almalarına icazə verməyəcəklərini açıqlayıblar.