"Fikrimiz dəyişdi, Ələt azad iqtisadi zonası barədə layihə qanunvericiliyə zidd deyil”
“Beynəlxalq təcrübəni öyrəndikdən və qanun layihəsinin fəlsəfi mahiyyətinə vardıqdan sonra “Ələt azad iqtisadi zonası haqqında” qanun layihəsinin milli qanunvericiliklə ziddiyyət təşkil etməsi barədə fikrimiz dəyişdi, əksinə, bu layihənin tam üstün olması qənaətinə gəldik”.
Bunu Milli Məclisin Hüquq siaysəti və dövlət quruculuğu komitəsinin sədri Əli Hüseynli parlamentin iclasında “Ələt iqtisadi zonası haqqında” qanun layihəsinin müzakirəsi zamanı deyib. O bildirib ki, layihə Konstitusiya və milli qanunvericiliklə qətiyyən ziddiyyət təşkil etmir: “İnvestorlar bu qanun layihəsinə, azad iqtisadi zonaya tam əsaslana bilərlər. Qəti deyə bilərəm ki, qanun layihəsi iqtisadi inkişafın indiki məqamında irəliyə atılan ən ciddi addımdır”.
"Ələt azad iqtisadi zonası haqqında" qanun layihəsi ilə bağlı hüquqşünaslarla iqtisadçıların fikirləri arasında ziddiyyət var.
Bunu qanun layihəsinin müzakirəsi zamanı millət vəkili Elşən Musayev deyib.
Onun sözlərinə görə, qanun layihəsi tətbiq olunacaq daxili qaydaların daha mütərəqqi olduğunu özündə ehtiva edir: "Qanun layihəsi beynəlxalq təcrübədən istifadə olunmaqla hazırlanıb. Lakin hüquqşünaslarla iqtisadçıların fikirləri arasında müəyyən ziddiyyət var. Hüquqşünaslar layihəni müzakirə edib ona rəy verməlidirlər. Bu qanunun mahiyyəti ondan ibarətdir ki, layihənin iqtisadi cəlbediciliyi onun hüquqi cəlbecidliyinin üstündə olsun. Hansısa formada məhkəmə yaradılmalıdır. Mahiyyət etibarilə bu Azad Zona investorlar üçündür. İnvestor bu qaydaları öyrənib gələcək. Bu gün dünya təcrübəsinə istinad eləməsək, çox dəqiqdir ki, ora heç kim gəlməyəcək. Bu ziddiyyətləri, iqtisadçı və hüquqşünas ritorikasını nəzərə almasaq, gərək qanun layihəsinin müzakirəsini aparmayaq. Təcrübə göstərir ki, Azad Zonalarla bağlı kim nə qədər güzəşt edirsə, o daha çox udur, dövlət daha çox qazanır".
“Ələt azad iqtisadi zona haqqında” qanun layihəsi ölkə konstitusiyası ilə ziddiyyət təşkil edir.
Bunu millət vəkili Qüdrət Həsənquliyev Milli Məclisin plenar iclasında qanun layihəsinin müzakirəsində çıxışı zamanı deyib. O bildirib ki, qanun layihəsində nəzərdə tutulan əmək qaydaları, ətraf mühitin mühafizəsi və azad iqtisadi zonada mübahisələrin həlli ilə bağlı normalar yenidən işlənməlidir və yaxud ümumiyyətlə qanunvericilikdən çıxarılmalıdır.
“Qanun layihəsində qeyd olunub ki, Azərbaycanda investorlar üçün əlverişli şərait yaradılır ki, bu da onları vergi və gömrük rüsumlarından azad edir. Biz ekologiya, əmək hüquqları ilə bağlı beynəlxalq konvensiyaya qoşulmuşuq. Əgər biz vətəndaşların fundamental hüquq və azadlıqlarından danışırıqsa, bu normalarla bağlı investororlara hansı güzəştdən söhbət gedə bilər? Ekologiya ilə bağlı xarici investora nə kimi güzəştdən söhbət gedə bilər?”,- deyə millət vəkili öz narazılığını bildirib.