“Bank Respublika”nın yeni səhmlərini kim aldığı açıqlandı
Xəbər verdiyimiz kimi, 14 fevral 2018-ci il tarixində yekunlaşmış əməliyyat ilə “Bank Respublika” ASC-nin hər birinin nominal dəyəri 2,45 manat olan 4 081 660 səhmləri yerləşdirilmişdir. Yerləşdirmə nəticəsində Bankın nizamanmə kapitalı 10 milyon 67 min manat artmışdır.
“Marja” xəbər verir ki, bu gün açıqlanmış "İnsayder əqdləri haqqında malumat"a görə, əqd Quliyev Natiq Saday oğlu ilə bağlanmışdır. Yəni, “Bank Respublika” ASC-nin emissiya etdiyi yeni səhmlər mövcud səhmdarlardan biri olan Natiq Quliyev tərəfindən alınmışdır.
“Bank Respublika” ASC nizamnamə kapitalını 10 000 067 manat artırdıqdan sonra 67 461 088,1 manata çatıb.
Bankın səhmdarları sırasında Almaniyanın iki tanınmış maliyyə institutu da təmsil olunur – KfW (Almaniyanın Dövlət Bankı) bank qrupunun üzvü DEG İnvestisiya Şirkəti və Sparkassen-Finanzgruppe maliyyə qrupunun üzvü Sparkassen International Development Trust.
Bundan başqa Elçin Saday oğlu Quliyev, Sevda Saday qızı Quliyeva, Saday Əsəd oğlu Quliyev, Mariya Heydər qızı Quliyeva və digər 3 hüquqi və 9 fiziki şəxs də Bankın səhmdarlarıdır. Ümumilikdə Quliyevlər ailəsi Bankın 86%-nə nəzarət edirlər.