Çəltik fermerləri ruhlandırır - sahələr 3 dəfəyədək artırılır
Astaralı fermerlər və məhsul istehsalçıları ötən təsərrüfat ilində çəltikçilik sahəsində qazandıqları uğurlardan ruhlanaraq əkin sahələrini üç dəfəyədək genişləndirməyi planlaşdırırlar.
Dövlət tərəfindən məhsul istehsalçılarına çəltik əkininə görə hər hektara verilən 90 manat subsidiya əkinçilərin bu sahəyə marağını daha da artırıb.
Havaların yağmursuz keçməsindən istifadə edən məhsul istehsalçıları hazırda torpaq sahələrində birinci şumlamanı aparırlar. Əkin kampaniyasına isə aprelin sonu, mayın əvvəllərində başlanılacaq.
Astara rayonunun Artupa kənd sakini Araz Rzayev ilk illər 1-2 hektarda çəltik əkib. Yüksək məhsuldarlıq və gəlirdən ruhlanan fermer ilbəil əkini çoxaldıb.
Təsərrüfat sahibi bu il hətta qonşu kəndlərdən də icarəyə torpaq götürüb. O deyib: “Ötən il Artupa kəndində 15 hektar çəltik əkmişdik. Bu il isə qonşu Ərçivan qəsəbəsində 25 hektarda çəltik əkməyi nəzərdə tutmuşuq”.
Qeyd edək ki, ötən il Astara rayonunda 133 hektar çəltik sahəsindən 532 ton məhsul istehsal olunub.
Məhsul istehsalçıları bu il rayonda 300 hektarda çəltik əkilməsini planlaşdırırlar. Qarşıdakı illərdə isə bu rəqəmin 1000 hektara çatdırılması nəzərdə tutulur.