“Valyuta ehtiyatımız 44 milyard dollara bərabərdir”
“Biz uğurla inkişaf edirik. Azərbaycan iqtisadi sahədə də böyük uğurlara imza atıb. Bu bayramı gözəl iqtisadi nəticələrlə qarşılayırıq”.
Bunu Bakıda Novruz münasibətilə keçirilən ümumxalq şənliyində prezident İlham Əliyev çıxışında deyib. Dövlət başçısı qeyd edib ki, iki ayda ümumi daxili məhsul 1,3 faiz, qeyri-neft sektorunda isə 2,3 faiz artıb. Sənaye istehsalı 1,4 faiz, qeyri-neft sektorunda isə 8,4 faiz artıb: “Kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı təxminən 4 faiz, əhalinin gəlirləri isə 10,2 faiz artıb. İnflyasiya 4,7 faizdir. Yəni, bizim nəzərdə tutduğumuz vəzifələr icra edilir. İki ayda valyuta ehtiyatlarımız 2,1 milyard dollar artıb və hazırda 44 milyard dollara bərabərdir. Bu, böyük rəqəmdir. Biz valyuta ehtiyatlarımızı il ərzində daha da artıracağıq. Manatın məzənnəsi sabitdir. Bütün infrastruktur layihələri uğurla icra edilir. Bir sözlə, son müddət ərzində iqtisadi siyasətlə bağlı aparılan ciddi islahatlar öz gözəl nəticələrini vermişdir. Biz bu islahatları dərinləşdirəcəyik, bundan sonra da aparacağıq və Azərbaycan iqtisadiyyatının dayanıqlığını bundan sonra da təmin edəcəyik”.
Prezident İlham Əliyevin sözlərinə görə, bu rəqəmlər özlüyündə bir göstəricidir və təbii ki, yürüdülən siyasəti, aparılan işləri göstərir. Eyni zamanda, Azərbaycan ictimaiyyəti bunu bilir.