Avropada avtomobil satışları 4,1% artıb
Avropa Avtomobil İstehsalçıları Birliyinin (ACEA) göstəricilərinə görə, Avropa Birliyi (28) və EFTA ölkələrinin avtomobil bazarında satışlar fevralda keçən ilin eyni ayı iə müqayisədə 4,1 faiz artaraq 1 milyon 338 min 417 ədəd səviyyəsində baş tutub. 2017-ci ilin eyni ayında ümumilikdə 1 milyon 285 min 710 ədəd satış reallaşmışdı.
"Marja" xəbər verir ki, Avropa avtomobil bazarı Yanvar-Feval 2018-də isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 5,6 faiz artaraq 2 milyon 818 min 858 ədədə yüksəlib.
Fevral ayında satışlarda ən çox azalma 9,8 faiz ilə Norveçdə, 8,4% ilə İslandiyada, 5,7% ilə Slovakiyada, 3,4% ilə Belçikada, 2,5% ilə İsveçrədə, 2,2% ilə İsveçdə və Böyük Britaniyada, 2,1% ilə Danimarkada, 1,7% ilə Rumıniyada, 1,1% ilə Çexiyada,1% ilə Slovenyada, 0,9% ilə Finlandiyada və 0,8% ilə İtaliyada baş verib. Satışların ən çox artdığı ölkələr isə 39,8% ilə Xorvatiya, 32,6% ilə Bolqarıstan və 28,8% ilə Yunanıstan olub.