ABŞ bazarları 13-14 ayın ən aşağı səviyyələrinə gerilədi
Nyu York Birjasında indekslər, həftənin ilk iş günündə kəskin düşərək 13-14 ayın ən aşağı səviyyələrinə enib.
"Marja" xəbər verir ki, yekunda, Dou Cons (Dow Jones) İndeksi 2,11 faiz azalma ilə 23592,98 bəndə, Standard&Poors (S&P) 500 İndeksi 2,08 faiz azalma ilə 2545,94 bəndə və Nasdaq Texnologiya İndeksi 2,27 faiz azalma ilə 6753,73 bəndə enib.
Bu nəticələr ilə, illik itkilərini artıran indekslərdən S&P 500 son 14 ayın, Dou Cons isə son 13 ayın ən aşağı səviyyələrini görüb. Nasdaq Texnologiya İndeksi isə 2018-ci ilin Fevral ayından bu yana ən aşağı səviyyəsini qeyd edib.
İndekslərin düşməsinə qlobal iqtisadi inkişafa dair narahatlıqlar, ABŞ-Çin ticarət müharibəsinə dair qeyri-müəyyənliklər və ABŞ Mərkəzi Bankının (Fed) gözlənən faiz qərarı təsir etdiyi bildirilir.
Bundan başqa, Texas ştatındakı federal hakimin "Ucuz Sağlamlıq Sigortası"nın (ACA) keçərsiz olduğuna hökm etməsi, səhiyyə şirkətlərinin səhmlərinin ucuzlaşmasına səbəb olub.