Beynəlxalq valyuta birjalarında Avropa parlamentində bu həftə keçiriləcək seçki öncəsi avroya təzyiqlərin ola biləcəyi fonunda dollara olan tələb artıb. Beləliklə, EUR/USD məzənnəsi 1.12$-ın altında ticarət edilməkdədir və 1.11$-a kimi də ucuzlaşa biləcəyi proqnozlaşdırılır.
Bu həftənin cümə axşamı AB-də keçiriləcək seçki nəticələrindən savayı, həmin günü Bakı vaxtı ilə saat 12:00-da yayımlanacaq Avrozonanın sənaye və xidmət sektorunda işgüzarlıq aktivliyini ölçən indeks də investorların diqqət mərkəzində olacaqdır.
GBP/USD məzənnəsi də təzyiq altında qalmaqdadır və 1.27$-a kimi ucuzlaşa biləcəyi proqnozlaşdırılır.
Hökümət ilə müxalifət arasında Breksit danışıqlarının da uğursuz olması və baş nazirin istefası nəticəsində yarana biləcək qeyri-müəyyənliklər də funta təzyiq edən əsas amillər arasındadır.
Türkiyə maliyyə bazarlarında Dollar/Lirə məzənnəsi 6 lirənin üzərində ticarət edilməkdədir və 6.10TL-ni də yuxarı istiqamətdə qırarsa, 6.15 və 6.24TL-yə kimi də bahalaşa bilər.
Beynəlxalq enerji birjalarında Brent nefti yenidən bahalaşmağa başlayıb. 73$-ın üzərində təklif edilən bir barel üzrə qiymət 72$-ın üzərində qaldıqca, 75$-a kimi də dəyər qazana bilər.
Dünya birjalarında ABŞ və Çin arasında münasibətlərin gərginləşdiyi bir dövrdə, dollara olan tələbin artması, əlvan metallar bazarlarında qızılın da ucuzlaşmasına təsir etməkdədir. Təhlillərə əsasən, qızılın bir unsiya üzrə qiyməti 1275$-ı (41.0 $/qram) qırarsa, 1270 (40.8 $/qram) və 1266$-a (40.7 $/qram) kimi də dəyər itirə bilər.