“İnvestAZ”-dan dünya maliyyə bazarları ilə bağlı həftəlik analiz
İnvestAZ İnvestisiya şirkətinin analitikləri bu həftə üzrə dünya maliyyə bazarlarında son vəziyyət və qısa müddət ərzində gözlənilənlərlə bağlı məlumat verib.
Beynəlxalq valyuta birjalarında Çində aşkarlanan koronavirusunun getdikcə yayılması xəbərləri qeyri-müəyyənlikləri artırmaqla, dollara olan tələbi də artırır. Bu, EUR/USD məzənnəsində də özünü göstərir və məzənnədə ucuzlaşma tendensiyasının 1.09$-a kimi dərinləşə biləcəyi proqnozlaşdırılır.
GBP/USD məzənnəsi də təzyiq altındadır və qiymət keçən həftənin maksimumu altında qalarsa, ucuzlaşma 1.30$-a kimi davam edə bilər.
Cümə axşamı saat 16:00-da İngiltərdən də faiz qərarının açıqlanması gözlənilir. Faizlərdə Breksit riski fonunda azaldılma proqnozlaşdırılmasa da mərkəzi bankın idarə heyətində tərəfdarlarının artması ehtimal edilir.
Lirədə də ucuzlaşma müşahidə edilir və ucuzlaşmanın 5.99TL-yə kimi davam edə biləcəyi proqnozları getdikcə artmaqdadır.
Bu istiqamətdə cümə günü saat 11:00-da Türkiyənin ticarət dövriyyəsi ilə bağlı yayımlanacaq önəmli statistik göstəricilər də önəmli rol oynayacaqdır.
Enerji birjalarında da Avropanın Brent markalı neftinin bir barel qiymətində ucuzlaşma müşahidə edilir və ucuzlaşmanın 58-56$-a kimi davam edə biləcəyi proqnozlaşdırılır.
Dünyada siyasi və iqtisadi risklərin mövcudluğu, əlvan metallar bazarlarında qızıla olan tələbin aktual səviyyələrdə qalmasına səbəb olur. Belə ki, bir unsiya üzrə qiymətdə keçən həftə müşahidə edən bahalaşma, 1588$-ın (51.1 $/qram) qırılması ilə 1600$-a (51.5 $/qram) kimi də davam edə bilər.