Oxford-Astrazeneca peyvəndi 70% təsirli oldu
Pfizer- BioNTech və Moderna şirkətlərinin ardından Astrazeneca - Oxford peyvəndinin araşdırma nəticələri açıqlanıb.
Marja xəbər verir ki, Astrazeneca şirkətinin Oxford ilə birlikdə hazırladıqları peyvəndin koronavirusa qarşı 70% təsirli olduğu açıqlanıb.
Daha əvvəl Pfizer- BioNTech və Moderna şirkətlərinin inkişaf etdirdikləri peyvəndlərin təsirinin 90%-dən yüksək olduğu bildirilmişdir.
İlkin nəticələrə görə, Astra-Oxford peyvəndi, 94.5% təsirə çatan Moderna və 95% təsirə malik Pfizer- BioNTech peyvəndindən geridə qalır.
Astra-Oxford peyvəndinin təsir nisbətinin daha aşağı olmasına baxmayaraq daşınması və saxlanılması asandır. Belə ki, Pfizer-BioNTech və Modernanın peyvəndləri donmuş olaraq -70 dərəcədə nəql edilməlidir, Astra-Oxford peyvəndi isə soyuducu tempratrunda daşına bilir.
Astra-Oxford tərəfindən inkişaf etdirilən peyvəndin daşıma və saxlama asanlığına görə,orta gəlirli ölkələrdə daha çox tətbiq ediləcəyi düşünülür.