Qızıl bahalaşa bilər - GÜNƏ BAXIŞ
Beynəlxalq valyuta birjalarında dolların aparıcı valyutalara nisbətən qiymətlərində korreksiya müşahidə edilir. Bunun əsas səbəbi risk iştahının azalmasıdır. Bu, özünü "SP500" indeksinin ucuzlaşmasında da göstərir. Bunun əsas səbəbi isə Amerikanın əmək bazarında işsizlik müavinətlərinin keçən həftə proqnozlaşdırılandan çox artmasıdır. Bu, Amerika Mərkəzi Bankının (FED) yumşaq monetar siyasətini daha da genişləndirəcəyi ehtimallarını da artırır.
İnvestorlarda nikbinliyin azalması, güvənli liman maliyyə alətlərinə olan tələb artır. Lakin təhlillərə əsasən, dollara olan tələbin artması müvəqqəti qiymətləndirilir və dollar indeksi 90 punktun altında qaldıqca, yenidən ucuzulaşmaqda davam edəcəyi proqnozlaşdırılır.
Güvənli liman maliyyə aləti kimi qızılda da bahalaşma davam edir. Hazırda 1880$-ın üzərində təklif edilən bir unsiya üzrə qiymət, 1900$-ın qırılması ilə 1931$-a kimi davam edə bilər.