Sığortalanmış şəxsin Malayziyada vəfat etməsi "Atəşgah"ı xərcə saldı
Azərbaycan sığorta bazarının liderlərindən biri olan "Atəşgah" Sığorta Şirkəti xaricə gedənlərin sığortası çərçivəsində bir sığorta hadisəsi üzrə 26.503 AZN ödəniş həyata keçirib.
Şirkətdən "Marja"ya daxil olmuş məlumata görə, Malayziyanın Kuala Lumpur şəhərinə səfəri zamanı sığortalanmış şəxs insult keçirərək xəstəxanaya düşmüşdür. İki həftədən artıq reanimasiyada müvafiq tibbi yardım almışdır. Lakin buna baxmayaq, dünyasını dəyişmişdir. Bu sığorta hadisəsi üzrə “Atəşgah” SŞ ümumi olaraq, 26 503 AZN sığorta ödənişi həyata keçirmişdir. Bu məbləğdən 8300.27 AZN - xəstəxana xərclərinə, qalan 18203.1 AZN isə repatriasiya xərclərinə - mərhumun cənazəsinin Azərbaycana gətirilməsinə görə ödənilib.
Bugün xaricə gedənlərin sığorta polisi (travel insurance) daha da aktuallaşmaqdadır.
Bu cür sığorta polisinin əldə edilməsi sığorta olunan şəxsə xarici ölkələrdə olarkən təcili və təxirəsalınmaz tibbi xidmətlərə zərurət yarandığı zaman lazımi maliyyə müdafiəsinə təminat verir.