Dollar/TL məzənnəsi 14-ü aşaraq rekord qırdı
Türk Lirəsi qısa müddətdə Dollar qarşısında 4%-dən çox ucuzlaşdı. Dollar/Türk Lirəsi məzənnəsi 14,75 səviyyəsini gördü.Dollar/TL məzənnəsi bazar ertəsi günü 14 səviyyəsini keçərək rekord yeniləyib
Marja.az xəbər verir ki, Dolların qiyməti 4%-dən çox yüksələrək 14,75 səviyyəsinə qədər qalxdıqdan sonra 14,45 səviyyəsinə geri çəkilib (Bakı vaxtı ilə saat 12:10-a olan məlumat).
Qeyd edək ki, Türk Lirəsinin ucuzlaşmasının əsas səbəbi Türkiyə Mərkəzi Bankının sentyabr ayından başlayaraq əsas faiz dərəcəsini endirməkdə davam etməsidir. Bankın 16 Dekabr 2021-ci il tarixində keçiriləcək yığıncağında da faizini aşağı salacağı gözlənilir.
Türkiyə Cümhuriyyəti Mərkəzi Bankı (TCMB) bu həftə cümə axşamı günü siyasət faizini müəyyən etmək üçün toplanacaq (hazırda TCMB-nin faizi 15% səviyyəsindədir). Unicredit bu yığıncaqda TCMB-nin 1 bənd bir faiz endirimi edəcəyini və gələn ilin əvvəlində isə faizini 12%-ə qədər endirəcəyini düşünür.
Barclays isə TCMB-nin bu həftəki yığıncaqda 2 bənd bir faiz endirimi etməsini və Yanvar ayında da 1 bənd bir endirim qərarı qəbul edəcəyini gözləyir.
Dekabr ayındakı yığıncaqda TCMB-nin 1 bənd endirim etməsini gözləyən Deutsche Bank, sonrakı üç pul siyasəti yığıncağında isə aqressiv bir faiz endirimi gözləmədiklərini, əksinə Bankın faiz artıracağını nəzərdə tutduğunu bildirib. Bank, TCMB-nin dollarlaşma, zəif Türk lirəsi və artan inflyasiya ilə əlaqədar olaraq 2022-ci ilin ilk rübündə faizini 25%-ə yüksəltmək məcburiyyətində qala biləcəyini gözləyir.
Türkiyə Mərkəzi Bankı ötən günlərdə valyuta ehtiyatlarından satış edərək valyuta bazarına müdaxilə etmişdir. Müdaxilələrə baxmayaraq Türk Lirəsinin dəyərdən düşməsi davam edir.