Türkiyə Mərkəzi Bankından sürpriz faiz endirimi - TÜRK LİRƏSİ UCUZLAŞDI
Türkiyə Cümhuriyyəti Mərkəzi Bankı 8 ay fasilədən sonra faizini azaltdı.Türkiyə Cümhuriyyəti Mərkəzi Bankı (TCMB) faiz qərarını açıqlayıb.
Marja xəbər verir ki, Türkiyə Mərkəzi Bankı uçot dərəcəsini 1 bənd azaldaraq 14 faizdən 13 faizə endirib.
Proqnoz faiz dərəcəsinin 14 faiz səviyyəsində sabit saxlanacağı istiqamətində idi.
Qərarın ardından Dollar/TL məzənnəsi 18.13-ün üstünü test edib. Türk Lirəsi 1%-ə yaxın ucuzlaşıb.
Beləliklə, Türkiyə Mərkəzi Bankı inflyasiya ilə mübarizəni kənara qoyub, iqtisadi artımı və ixracı dəstəkləyir. Türkiyədə illik inflyasiya 80%-ə yaxınlaşıb.
Türkiyə Mərkəzi Bankı dayanıqlı qiymət sabitliyinin və maliyyə sabitliyinin gücləndirilməsi istiqamətində atılan və qətiyyətlə həyata keçirilən addımlarla bərabər qlobal sülh mühitinin bərpası ilə inflyasiyanın düşməyə başlayacağını bildirib.
"İdarə Heyəti inflyasiyanın düşməsi prosesinin dayanıqlı qiymət sabitliyi və maliyyə sabitliyini gücləndirmək üçün atılan və qətiyyətlə həyata keçirilən addımlarla birlikdə qlobal sülh mühitinin yenidən qurulması ilə başlayacağını proqnozlaşdırır. Bununla belə, üçüncü rübün ilkin göstəriciləri iqtisadi aktivliyin bir qədər azalacağına işarə edir. Qlobal iqtisadi artımla bağlı qeyri-müəyyənliklərin və geosiyasi risklərin artdığı bir dövrdə sənaye istehsalındakı sürətlənmənin və məşğulluğun artması tendensiyanın davam etdirilməsi baxımından maliyyə şərtlərinin dəstəkləyici olması vacibdir. Bu çərçivədə İdarə Heyəti siyasət faizini 100 faiz bəndi endirmək qərarına gəlib", - TCMB-nin məlumatında bildirilir.