Dollar son 20 ilin maksimumlarına yüksəlib - GÜNƏ BAXIŞ
Keçən həftənin cümə günü “Jackson Hole” İqtisadi Siyasət Simpoziumunda etdiyi çıxışda FED sədri J.Pavelin inflyasiya ilə mübarizədə geri addım atmayacaqlarına və yumşaq monetar siyasətə dönüşün tezliklə baş verməyəcəyinə dair verdikdən sonra son 20 ilin maksimumlarına yüksələn dollar indeksində cari ticarət həftəsinin ilk günü korrektiv enişlər yaşansa da, artım tendensiyası davam edir. Təhlillərə əsasən dollar indeksi 108 bənd həddinin üzərindki mövqeyini qoruduqca, EUR/USD və GBP/USD cütlüklərində eniş tendensiyası davam edə bilər.
Bu gün Bakı vaxtı ilə saat 16:00-da Avrozonanın ən böyük iqtisadiyyatına sahib olan Almaniyada açıqlanacaq inflyasiya göstəriciləri investorların diqqət mərkəzində olacaq.
Dollar indeksindəki korreksiya fonunda qızıl bir qədər bahalaşsa da, 1745$ səviyyəsində müqavimətlə qarşılaşaraq günü enişlə tamamladı. Hazırda 1735$-dan təklif olunan qiymətli metalın bir unsiya üzrə dəyəri 1720$-lıq dəstək həddini qoruya bilsə, artım tendensiyasını davam etdirə bilər.