Türkiyə Mərkəzi Bankının qərarı maraqla gözlənilir - TÜRK LİRƏSİ UCUZLAŞIR
Bu gün bazarlar TCMB-nin faiz qərarına fokuslanıb. Ötən ay sürpriz faiz endiriminə gedən Bankın necə qərar verəcəyi maraqla gözlənilir.Bu gün Türkiyə Cümhuriyyəti Mərkəzi Bankının (TCMB) Pul Siyasəti Komitəsi Şahap Kavcıoğlunun sədrliyi ilə toplanacaq.
Marja.az xəbər verir ki, TCMB faiz qərarını Bakı vaxtı ilə saat 15:00-da açıqlayacaq
Bütün dünyada mərkəzi banklar faiz artırarkən, TCMB keçən ay gözlənilməz faiz endirimi qərarı verib və faizini 14 faizdən 13 faizə endirib. Beləliklə, 2022-ci ilin ilk faiz endirimi həyata keçirilib. Mərkəzi Bank əvvəlki faiz endirimini 2021-ci ilin dekabrında edib və növbəti 7 iclasda faizini sabit saxlayıb.
Mərkəzi Bankdan nə gözlənilir?
Kredit reytinq agentliyi Fitch TCMB-nin faiz qərarı ilə bağlı proqnozunu açıqlayıb. Fitch rəsmisi TCMB-nin faiz dərəcələrini prezident seçkilərinə qədər 13 faizdə sabit saxlamasını gözləyir. Türkiyədə, Yaxın Şərqdə və Afrikada əmtəə qiymətləri, inflyasiya və artan faizlərlə bağlı vebinarda danışan Fitch-in rəsmisi Türkiyədəki seçkilərdən sonra faizlərin artırılmasını gözlədiklərini bildirib.
Reuters-in sorğusunda bu ay üçün gözlənti faizin 13% səviyyəsində sabit qalacağı istiqamətindədir. Eyni zamanda, faiz dərəcəsinin 50 və ya 100 bənd azaldılacağını proqnozlaşdıranlar da var.
TL nə qədər dəyər itirib?
Ötən ay gözlənilməz faiz endirimindən sonra Türk Lirəsi (TL) dollar qarşısında 2 faizə yaxın dəyər itirib.
Türk lirəsi aprelin sonundan bu yana 19 faizə yaxın, ilin əvvəlindən 28 faizə yaxın, son bir ildə isə 54 faiz dəyər itirib.
Türk lirəsi ötən il 40 faizdən çox ucuzlaşıb.
Türk Lirəsi dəyərdən düşməkdə davam edir. Bakı vaxtı ilə saat 08:00-da Dollar/TL məzənnəsi 18,35 lirə səviyyəsinə çatıb.