Mərkəzi Bankın notlarının yerləşdirilməsi üzrə hərrac keçirilib
6 oktyabr 2022-ci il tarixində Bakı Fond Birjasında Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankının (ARMB) AZ2011024703 dövlət qeydiyyat nömrəli 30 milyon manat həcmində 168 gün notlarının yerləşdirilməsi üzrə hərrac keçirilmişdir.
Birjanın yaydığı məlumata görə, hərracı zamanı 12 investor tərəfindən qiymət intervalı 97.2763 (6 %) və 97.8984 (4.60%) olan 19 sifariş təqdim edilmişdir. Sifarişlərin nominal qiymətlə ümumi məbləği 52,305,300 manat olmuşdur.
ARMB-nin qərarına əsasən notların kəsmə qiyməti 97.7556 (4.92%) və orta ölçülmüş qiyməti 97.8035 (4.81%) olaraq müəyyən edilmişdir.
Hərrac nəticəsində notların yerləşdirilmiş həcmi 30,000,000 manat təşkil etmişdir.
Notların ödəmə tarixi 23.03.2023-cü ildir
Hərracda toplanmış tələb təklifdən çox olduğu halda təklif emitent tərəfindən ilkin olaraq hərraca çıxarılmış məbləğin maksimum 20%-inə qədər artırıla bilər.
Həmçinin, 6 oktyabr 2022-ci il tarixində Bakı Fond Birjasında Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankının (ARMB) AZ2012024702 dövlət qeydiyyat nömrəli 30 milyon manat həcmində 252 gün notlarının yerləşdirilməsi üzrə hərrac keçirilmişdir.
Hərracı zamanı 11 investor tərəfindən qiymət intervalı 95.3289 (7%) və 96.8148 (4.70%) olan 18 sifariş təqdim edilmişdir. Sifarişlərin nominal qiymətlə ümumi məbləği 50,222,300 manat olmuşdur.
ARMB-nin qərarına əsasən notların kəsmə qiyməti 96.4227 (5.30%) və orta ölçülmüş qiyməti 96.4884 (5.20%) olaraq müəyyən edilmişdir.