Məhsul qiymətləri ilə bağlı “Veysəloğlu”dan aylıq AÇIQLAMA
Veysəloğlu Şirkətlər Qrupu ona aid marketlərdə ən yüksək alıcı tələbatı olan məhsullar üzrə 2022-ci il sentyabr ayının qiymət indeksini açıqlayıb.
“Veysəloğlu Pərakəndə İndeksi” 2022-ci ilin yanvar-sentyabr dövrü üzrə 114,5% təşkil edib. Bu indeks, son 24 ay ərzində Şirkətlər Qrupunun müştərilərinin ən çox aldığı məhsulların ümumi qiymət səviyyəsinin dəyişməsini göstərir. Nəticə etibarilə nəzərdən keçirilən dövr ərzində ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə orta hesabla 14,5% qiymət artımı müşahidə olunub. Qeyd edək ki, indeks inflyasiyanın göstəricisi deyil. Məqsəd maliyyə qurumlarına maraqlı ola biləcək məlumatları vermək və ümumi müştərilərə aylıq məhsul alışı üçün büdcə planlamalarında dəstək olmaqdır.
“Veysəloğlu Pərakəndə İndeksi”nə görə, 2022-ci ilin sentyabr ayı üzrə şirkət müştərilərinin ən çox aldığı məhsulların qiymətində keçən ilin sentyabr ayına nisbətən 20,6% artım müşahidə edilib. Belə ki, tez köhnələn qida məhsullarının qiymətində keçən ilin sentyabr ayına nisbətən 21,6% artım, quru, dondurulmuş qida məhsullarının, şirniyyat və spirtsiz içkilərin qiymətində 22,2% artım, spirtli içkilər və tütün məmulatlarının qiymətində isə 8,1% artım izlənilib.
Aylar üzrə ümumi qiymət dəyişikliyi:
Beləliklə, “Veysəloğlu Pərakəndə İndeksi” aşağıdakı kimi hesablanacaq: