Yığımları artan və azalan sığorta şirkətləri məlum olub
2022-ci ilin doqquz ayı üzrə Azərbaycan sığorta bazarında yığımları ən çox artan və azalan sığorta şirkətləri məlum olub.
20 sığorta şirkətindən 8-nin yığımları azalıb, 12-nin yığımları isə artıb.
Son bir ildə sığorta yığımları ən çox azalan şirkət “Azərsığorta” olub – 42 milyon manat. Belə ki, sığorta şirkətinin yığımları bu ilin doqquz ayı üzrə 9,5 milyon manat olub. Halbuki, ötən ilin üçüncü rübü üzrə şirkət 51,5 milyon manat sığorta haqqı toplamışdı. Bu da ötən ildən etibarən dövlət icbari şəxsi sığorta növləri ilə bağlı yığımların toplanmasının “Azərsığorta”dan alınaraq Dövlət Sosial Müdafiə Fonduna həvalə olunması ilə bağlıdır.
Siyahıda ikinci olan “AtaSığorta”nın yığımları son bir ildə 61,2% və ya 5,7 milyon manat azalaraq 3,6 milyon manata düşüb.
Hesabat dövrü üzrə “Günay Sığorta”nın yığımları 29% və ya 2,3 milyon manat azalaraq 5,7 milyon manata, “Meqa Sığorta”nın yığımları isə 9,5% və ya 1,7 milyon manat azalaraq 16,8 milyon manata enib.
Sığorta yığımları azalan şirkətlər sırasında həyat sığorta şirkəti “Qala Həyat” da yer alıb. Şirkətin yığımları 1,1% və ya 168 min manat azalaraq 14,7 milyon manata düşüb.
“Naxçıvan Sığorta” üzrə azalma müvafiq olaraq 0,2% və 4 min manat olub.
Sığorta yığımları ən çox artan şirkətlər siyahısında isə “PAŞA Həyat” birinci olub. Şirkətin yığımları son bir ildə 31,9% və ya 75 milyon manat artaraq 310,5 milyon manata çatıb.
“PAŞA Sığorta”nın yığımları 14,8% və ya 22,3 milyon manat artaraq 172,9 milyon manata, “Xalq Sığorta”nın yığımları isə 46,4% və ya 9,6 milyon manat artaraq 30,2 milyon manata çatıb.
“Atəşgah Sığorta” 28,7% və ya 4,9 milyon manat artımla siyahıda dördüncü, “İpək Yolu Sığorta” isə 30,4% və ya 4,5 milyon manat artımla beşinci olub. “Atəşgah Sığorta” bu ilin doqquz ayında 22,2 milyon manat, “İpək Yolu Sığorta” isə 19,4 milyon manat sığorta haqqı toplaya bilib.