"5-7 il ərzində 50 startapa investisiya yatırmaq niyyətimiz var"
Azərbaycanın ilk Vençur Kapital Fondu olan “Caucasus Ventures”in növbəti 5-7 il ərzində 50 startapa investisiya yatırmaq niyyəti var.
Bunu “Caucasus Ventures” fondunun rəhbəri Məmməd Kərim bildirib.
O qeyd edib ki, “Caucasus Ventures” vençur fondunun coğrafiyası kiçik deyil:
"Biz Qafqaz regionu, Şərqi Avropa və Orta Asiya ölkələrini nəzərdə tutmuşuq. Bu coğrafiya genişlənə bilər. Pakistandan Macarıstana qədər olan coğrafiya bizim coğrafi mandatımızı əhatə edir. Biz hal-hazırda 2 trilyon dollar ÜDM-i olan, 200 milyon əhalisi olan coğrafiyadan danışırıq, bu coğrafiya böyüməkdə olan coğrafiyadır və hesablasaq 10-a yaxın “unicorn” (vençur kapitalı sənayesində dəyəri 1 milyard dollardan çox olan özəl startap şirkəti – red.) çıxır. Bunun da böyük hissəsi Türkiyənin payına düşür. Bu coğrafiya bizim üçün maraqlıdır. Azərbaycanın bu coğrafiyalarda investisiyaları olub, tərəfdaşları var, ona görə biz bu coğrafiyada uğurlu olacağımızı düşünürük”.
Xəbər verdiyimiz kimi, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi, “PAŞA Holdinq” Şirkətlər Qrupu və fərdi investorların iştirakı ilə innovasiya ekosisteminin inkişafı üçün böyük əhəmiyyət kəsb edən “Caucasus Ventures” vençur fondu yaradılıb. Sözügedən fondun nizamnamə kapitalı 11.3 milyon manat təşkil edir. “Paşa Holdinq” Şirkətlər Qrupu fonda 5 milyon manat və fərdi sahibkarlar 1.3 milyon manat vəsait ayırmaq haqqında razılığa gəliblər. Eyni zamanda İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi özəl tərəfdaşların təşəbbüsünə dəstək göstərərək “Caucasus Ventures”ə əlavə 5 milyon manat vəsait ayırıb.