Ötən il BOKT "Embafinans" kəskin böyüyüb, ili xalis mənfəət ilə başa vurub
Bank Olmayan Kredit Təşkilatı "Embafinans" QSC 2022-ci ili 3 milyon 170 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub.
Marja.az təşkilatın maliyyə hesabatlarına istinadən xəbər verir ki, "Embafinans"ın faiz gəlirləri 2021-ci illə müqayisədə 2022-ci ildə 718 min manat və ya 7,5% artaraq 10 milyon 344 min manat təşkil edib. 2021-ci ildə təşkilatın cəmi faiz gəlirləri 9 milyon 626 min manat təşkil etmişdi.
"Embafinans"ın haqq və komissiya gəlirləri 2021-ci illə müqayisədə 2022-ci ildə 74 min 321 manat və ya 41,8% artaraq 251 min 870 manata yüksəlib.
GƏLİRLƏRİ 10 MİLYON MANATI AŞIB
2022-ci ildə "Embafinans"ın cəmi əməliyyat gəlirləri 10 milyon 596 min 424 manat, cəmi əməliyyat xərcləri 6 milyon 502 min 666, əməliyyat mənfəəti 4 milyon 93 min 759 manat təşkil edib.
Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2021-ci ildə "Embafinans"ın cəmi əməliyyat gəlirləri 9 milyon 804 min 136 manat, cəmi əməliyyat xərcləri 5 milyon 584 min 454 manat, əməliyyat mənfəəti 4 milyon 219 min 682 manat təşkil etmişdi.
"Embafinans"ın kredit portfeli (müştərilərə verilmiş cəmi kreditlər) 2021-ci illə müqayisədə 2022-ci ildə 11 milyon 888 min manat və ya 45,7% artaraq 37 milyon 890 min manata çatıb. Təşkilat 2021-ci ilin sonunda 26 milyon 2 min manat cəmi kredit portfelinə malik idi.
AKTİVLƏRİ 11 MİLYON MANATA YAXIN ARTIB
Ötən il "Embafinans"ın cəmi aktivləri 10 milyon 995 min manat və ya 34% artaraq 43 milyon 415 min manata yüksəlib.
31 Dekabr 2022-ci il tarixində "Embafinans" QSC 16 milyon 269 min manat cəmi kapitala malik olub.