Zaqatala tütününün ixracından gəlir açıqlanıb
Rayon İcra Hakimiyyətindən verilən məlumata görə, ötən il Zaqatala rayonundan tütün ixrac edilməsi nəticəsində ölkəmizə 12 milyon dollar və ya 19 milyon 931 min manat vəsait daxil olub. Tütün ixracından əldə olunan gəlir əvvəlki illə müqayisədə 67 faiz artıb. Ötən ilki mövsümdə zaqatalalı fermerlər 891 ton, yəni əvvəlki ildəkindən 363 ton çox quru tütün istehsal ediblər.
Zaqatala rayonundakı “Dağlar” kəndli-fermer təsərrüfatının rəhbəri Telman Həsrətov iki ildir ki, tütünçülüklə məşğul olur. O, 2016-cı ildə ilk dəfə 65 hektar sahədə tütün əkib.Fermer 2017-ci ildə tütün əkini sahələrini daha da genişləndirərək 110 hektara çatdırıb.
Telman Həsrətov bildirib ki, ötənilki mövsümdə qəbul məntəqəsinə min tondan çox yaşıl tütün kütləsi və 30 ton quru tütün təhvil verib. Mövsüm ərzində onun təsərrüfatında 50 nəfərədək işçi çalışıb.